auto pesemine

Auto pesemise tüüpvead ja nende vältimine

Auto pesemine on väga hea aja veetmise viis, mis annab võimaluse vaadata üle iga pisemgi detail oma sõidukist- ainult nii tead mis seisus sinu auto tegelikult on ja muidugi on tulemus ka seda alati väärt!

Autot pestes tegutsetakse tihti ka valesti- selle tagajärjel võib juhtuda kas see, et auto ei saa ikka päris puhtaks, või siis kahjustatakse auto lakikihti, mille tulemusena auto mitmete pesude jooksul tuhmistub ja kaotab oma välimuse.

Selleks, et autopesu oleks kvaliteetne ja ohutu, oleks mõistlik järgida teatud nõuandeid, mis hoiavad ära lakikihi kahjustumise ja muidugi mis kõige tähtsam, annavad ka parema tulemuse! Allpool toomegi välja erinevad punktid, mida siis täpsemalt silmas pidada.

Auto pesuvahendid

Pesu saab alguse töövahendite valikust. Õiged vahendid tagavad ka ohutuma pesu- seega tuleb hoolikalt valida pesu otstarbeks õige svamm, lapp, autošampoon ja hari.
Auto pesemiseks ei tohi kohe kindlasti kasutada koduseks koristuseks mõeldud svamme või lappe. Majapidamislappide toimivus on loodud nii, et nad lükkaks pindmist mustust edasi, aga auto pesemise puhul tähendaks see koheselt kahjustusi. Liivaterad, tolm ja muu mustus mis on auto kerel, nühivad laki sisse kriimud, mis on juba tõsisemad laki kahjustused ja vajavad eemaldamiseks poleerimist. Autode pesemiseks loodud svammid ja lapid imevad mustuse endasse ja alles loputusämbris lasevad veega kokkupuutes selle lahti.

Autošampoon

 

Kõige enam eksitakse auto pesemisel sellega, et kasutatakse nõudepesuvahendit. Miks see viga on? – Sellepärast et nõudepesuvahendid sisaldavad ülipisikesi abrasiive. Samuti ei tohi kasutada ka muid majapidamisse loodud seepe või puhastusvahendeid, kuna enamasti on need auto pesu jaoks liialt aluselised või happelised. See kahjustab pinda ning samuti eemaldab pinnalt kaitsva autovaha.
Kõige parem ja ohutum tulemus saavutatakse kasutades spetsiaalselt autode pesuks loodud šampoone, mis on neutraalse pH-ga ja sisaldavad libestavaid aineid, mis aitavad mustust paremini pinnalt maha libistada ilma pinda kahjustamata. Samuti on võimalik kasutada ka “Nanošampooni”, mis on väga kõrge vahasisaldusega ja värskendab suurepäraselt vahatatud auto vetthülgavat kaitsekihti.  Autokeemiast saad parema ülevaate siit: AUTOPESU VAHENDID

Vajaminevad tarvikud

Kvaliteetseks autopesuks on tarvis mitmeid erinevaid tarvikuid. Kindlasti tasub varuda mitu pesemislappi, kuivatuslappi, pesuvahendeid ja 2 ämbrit. Kui on plaan ka vahatada või poleerida siis ka vaha ja poleerimisvahendid ja tarvikud.

Nimekiri vaja minevatest tarvikutest:

Auto pesemine

Pesemise tuntud põhitõde on, et autot on vaja terve pesemise vältel hoida märjana. See on oluline selleks, et autole ei jääks koledaid vee kuivamise plekke, mille eemaldamine hiljem on keerukas. Et auto liigselt kiiresti ära ei kuvaks vali pesemiseks varjuline koht ja kontrolli kindlasti et mõni aken pesu ajaks lahti ei jäänud ;)

1. Alusta auto pesemist Pigileotusest!

pigi leotus
Pigileotus

Kõige mõistlikum on pesu alustada just pigileotusest, kuna kuiva auto peal toimib vahend kordades kiiremini ja efektiivsemalt kui märjal autol. Pigi leotamiseks on soovitatav kasutada kõige neutraalsemat pigieemaldusvahendit “Winter Wash”- See on ohutu tihenditele, kroomdetailidele ja numbrimärkidele!

1. Pihusta auto kokku pigileotusvahendiga. Auto külgedel ei ole tarvis lasta vahendit ukselinkidest kõrgemale ja auto tagumine osa tuleb selle keemiaga katta kuni kõige kõrgema ääreni- Seal pigi ikka jagub ;) Kapotile ja auto ninale ei ole samuti tarvis leotust lasta.
2. Lase toimida 3-5 minutit ja vajadusel lisa teine kiht pigileotust nii nagu 1. punktis kirjeldatud ja lase veel 3 minutit toimida.
3. Lase survepesuriga autolt lahti leotatud pigi maha. Survesta pindu detailide kaupa alustades alumisest äärest. Juhul kui hakkate ülevalt poolt loputama, võite loputada pigileotuse vahendi maha nii, et pigi jääb ikkagi pinnale.

2. Nüüd lase autole tavaline leotus!

hari auto pesu

vahu dosaator vahukahur
VAHUKAHUR / SNOW FOAM

Pärast pigi eemaldamist võivad autole jääda mõned üksikud pigitäpid, mis eemaldatakse pärast kuivatamist.

1. Pigieemalduse järel lase autole leotuspesuvahend ja lase toimida 3 minutit. (DELTA FORCE 2000)
(1.1) Pese vahepeal harjaga rehvid ja jalamatid puhtaks
2. Survesta autot ülevalt alla, pesta autolt maha kõikvõimalik lahtine mustus ja liivaterad.
3. Survesta põhjalikult ka rehvid, veljed ja rattakoopad

3. VELGEDE PESU

velgede pesemine
Velgede pesuvahend pH neutraalne

Velgede puhul on tegemist kõige räpasema auto osaga ja selle tõttu on oluline et survestamise käigus suurem mustus põhjalikult nurgatagustest maha lastakse. Nüüd asu põhjalikuma pesu juurde.
1. Lase veljele veljepuhastusvahendit ja lase sellel toimida vastavalt juhendile
2. Pese pintsliga või eraldi svammiga veljed põhjalikult puhtaks.
3. Loputa veljed üle.
Alustades pesu velgedelst, ei satu hiljem velgedelt tulev mustus puhastele kereosadele. Kui Sinu auto veljed on väga määrdunud, siis on mõistlik kasutada pesemiseks harjast. Puhtamate velgede puhul võid kasutada eraldi samalaadset pesukinnast või svamm nagu auto kere puhul. Vältimaks kahjustusi auto kerel, ära kindlasti kasuta sama pesutarvikuid autol, millega sa velgi pesid.

4. Tee auto uuesti veega märjaks

auto leotusvahend

Peale velgede pesemist on aeg pesta auto kere. Enne kui selle juurde asud, lase auto uuesti veega märjaks, et pehmendada autole kuivanud mustust. Selleks ei ole tarvis kasutada tugevat survet, piisab lihtsalt kergest loputusest.

5. Pese autot läbimõeldud järjekorras

vahu generaator püstol aiavoolikuleAuto pesemisel on mõistlik võtta šampoonitamise etapis detail korraga. Alusta šampoonitamist katusest ja sealt siis detailide kaupa alla poole. See on oluline selleks, et alla poole voolanud šampoon aitab lahti leotada seal olevat veel pesemata mustust.

6. Puhasta pesemise vältel ka töövahendit

pesukinnas mikrofiiber
pesukinnas mikrofiiber

Alusta pesemist nii, et teed pesusvammi või pesukinda šampooniveega kokku ning pesed sellega kere pesemata detaili. Loputa töövahendit iga mõne aja tagant puhta veega ämbris. See aitab svammist või pesukindast lahti loputada liigset mustust, et sellega tahtmatult autole kahju ei teeks. Peale loputamist kasta uuesti šampoonivee sisse ja pese järgmine detail.

7. Väldi auto loputamisel kuivamisplekke

KUIVATUSVAHA VESIVAHA KIIRVAHA
Kui detail on svammiga üle käidud, siis loputa see puhta veega šampoonist puhtaks, et vältida šampooni kuivamist sõiduki pinnale. See kuivab pinnale koledasti peale ja seda on hiljem palju raskem eemaldada.

8. ÄRA LASE AUTOL PESU KÄIGUS KUIVADA

Väldi auto kuivamist ja kui šampooni ja svammiga auto üle pesemine võtab oodatust kauem aega, siis ära unusta vahepeal autot ikka märjaks lasta. Vastasel juhul kuivanud pinda svammiga pestes saad enda auto pinnale kriimud ja lakikiht tuhmistub.

9. Auto kuivatamine

Auto puhastus autokeemia

Alusta auto kuivatamisega alles siis, kui terve auto on lõpuni ära pestud ja loputatud. Kuivatamiseks on kõige parem kasutada hästi imavat seemisnahkset lappi, millega saad ära 90% veest ja viimistlemiseks mikrofiibrist suuri kuivatuslappe. Juhul kui kasutad ainult mikrofiibrist lappe, siis pead arvestama et kuivatamise käigus lapid vettivad ja pead varuma mitu tükki.
Kuivatamisel pööra erilist tähelepanu ukselinkidele, numbrimärkidele, küljepeeglitele ja muudele sarnastele kohtadele, kus vesi nirisema võib jääda.
Keeruliste kohtade puhastamisel tuleb appi (kui on võimalus) suruõhuga kompressor. Kompressoriga saab lihtsasti peidetud vahedest vee välja lasta ja mikrofiibriga koheselt kuivatada.

10. Auto vahatamine ning poleerimine

Kui on auto hoolitsus põhjalikumalt ette võetud ja on plaan ka autot kaitsekihiga töödelda või hoopis kriimudest lahti saada ja poleerida- siis nüüd ongi selleks just õige aeg.

Vaha või nanokaitse kasutamine annab autole kaitsekihi, mis hoiab autot kriimustuste eest rohkem kaitstuna ja hoiab ka pindu puhtamana. Lisaboonusena teeb kaitsekiht ka pinna läike sügavamaks.
Juhul kui auto on kriimuline ja ei läigi enam piisavalt, teostatakse veel enne kaitsekihi paigaldamist autole poleerimine.
* Poleerimine erineb vahatamisest selle poolest, et poleerimise käigus lihvitakse abrasiivse pastaga lakikihti õhemaks– nii et kriime pinnas enam ei ole ja auto särab nagu tutikas!
* Vahatamine on pehme kaitse, mis tekitab autole määrides õhukese kaitsekihi, kuid see ei eemalda kriime.
* Nanokaitse annab auto pinnale kõva ja püsiva kemikaalidele vastupidava kaitsekihi, kuid ei eemalda samuti kriime.
 

Kui tihti oleks autot vaja pesta?

autopesu
Auto pesemine

Auto pesemine ja selle tihedus ei ole kindlasti kuidagi fikseeritud ja see sõltub paljudest erinevatest asjaoludest nagu sõidu marsruut, sõitude tihedus, valitud parkimiskohad jne.. Seega on pesu tegemise tihedus ikka vajaduspõhine ja igaühe jaoks personaalselt erinev.

NB!! PEAKSID KINDLASTI AUTOT PESEMA KUI SU AUTOL ON:

  • Putuka jäägid kapotil ja ninal: Putukate laibad näevad autol väga halvad välja ja mis kõige hullem, need söövitavad ka lakikihti. Seega soojemal hooajal kui putukaid on rohkem, tasub seda hoolsasti järgida. (Putukate lihtsaks eemaldamiseks on olemas eraldi autokeemia: INSECT REMOVER)
  • Lindude väljaheited: Kes kokku puutunud, see teab! Kuuma ilmaga ja otsese päikesevalguse käes kuivavad autole väga kiiresti jättes lakile koleda pleki. Nende tekkimisel ei tasu hetkekski ootama jääda ja oleks hea esimesel võimalusel maha pesta. Lindude väljaheide söövitab värvi sisse väga väikese ajaga koleda pleki. Kui plekk on juba tekkinud, siis tuleb pinda poleerida.
  • Puude sodi ja mahl: Kui sinu parkimiskoht, kuhu enda autot tavaliselt pargid, on puu all- siis võiksid võimalusel uue koha valida, kuna puu mahl võib samuti lakki hakata söövitama ja samuti nakkub autole kinni koos puu mahlaga puu sodi, mis tavalise pesuga lihtsasti maha ei tule. Kui olukord on juba tekkinud siis oleks mõistlik teha savihooldus Auto puhastussaviga.
  • Talvine sool teedel: Eestis kasutatakse talvisel ajal teede korras hoidmiseks soola, mis autodele just midagi head ei tee. Talvisel ajal tasub ikka regulaarselt autot puhtaks loputada ja kindlasti ka kaitsekihiga kaitsta.
  • TALVINE PIGI???: Jah! Justnimelt talvine pigi! Talvisel ajal korjavad autod 90% rohkem pigi kerele kui suvisel ajal. Naastrehvid kakuvad väikeseid täpikesi üles, mis auto pinnale kinni jäävad. Talve jooksul tasub sellel ikka silma peal hoida ja kevadel teha ka põhjalik täielik pigieemaldus. Pigi eemaldamisest loe lähemalt SIIT!

    TALVISED PIGIPÄPID

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Have no product in the cart!
0